cottons
Cottons.sk

0 ks zboží: 0,00 Kč

Zobrazit košík

Proč Cottons

Uplynulo již 84 let, odkdy doktor Earle Haas vynalezl v roce 1931 první tampon. Splnil tak touhu své manželky - baletky, aby mohla během menstruace používat "něco" interně. Jeho vynález a všechna práva koupila společnost, tehdy známá jako Tampax. Zbytek příběhu je již známá historie.

Dnešní poptávka po produktech, které jsou diskrétní a přitom schopné absorbovat stále více tekutiny, vede při jejich výrobě k zvýšenému využívání syntetických materiálů. Většina značek tamponů a vložek se vyrábí kombinací chemicky ošetřené bavlny a syntetických materiálů jako je umělé hedvábí, viskóza nebo plasty. Tyto materiály mají některé výjimečné vlastnosti, ale na druhé straně představují pro mnohé ženy zdravotní problém. Je známo, že chemikálie používané při výrobě plastů narušují embryonální vývoj a spojují se také s chorobami srdce a rakovinou.

Podle doktora Nunnse - gynekologa Nottinghamské Městské Nemocnice, který doporučuje svým pacientkám produkty vyrobené pouze z bavlny - pokožka vulvy je nejcitlivější část ženského těla a velmi citlivě reaguje na polypropylen, parfémy a bělidla, které jsou běžné ingredience v řadě hygienických produktů. Doktor Nunns říká, že ženy příliš často odcházejí z ordinace gynekologa jen s předpisem Canestenu a většina z nich tvrdí, že nebyly ani vyšetřeny. Diagnostikování zdravotních problémů bývá jednostranné, lékaři se málo zamýšlejí nad negativním dopadem syntetických materiálů na ženský organismus.

Podráždění z tamponů a vložek může znepříjemňovat život. Mnohem vážnějším je Syndrom toxického šoku (STS). Pokud se neléčí, může dokonce zabíjet. Poslední výzkumy ukazují, že 5 z každých 100 tisíc menstruujících žen pociťuje různé úrovně tohoto problému.

Doktor Philip Tierno, profesor mikrobiologie na Lékařské Fakultě Univerzity New York, dělá nezávislý výzkum Syndromu toxického šoku (STS) a jeho spojení s tampony. Zjistil, že toxiny, které zapříčiňují tento šok vznikají v prostředí kolem tamponu. Dvěma hlavními faktory, které přispívají ke vzniku Syndromu toxického šoku (STS) je obsah (vnitřek) tamponu a čas, jak dlouho se nachází v těle. Dr. Tierno upozorňuje, že Syndrom toxického šoku (STS) mohou zapříčinit syntetické tampony, ale ne celobavlněné.

Pro Syndrom toxického šoku jsou striktně definovaná kritéria. Zahrnují teplotu nad 38 stupňů Celsia, vyrážku a hypotenzi. Ženy mohou mít různé variace těchto reakcí, některé silnější, některé slabší. Syndrom toxického šoku (STS) byl strašákem především v 80. letech. Od té doby výrobci tamponů změnili příměsi i výrobní postupy, ženy jsou vzdělanější, mají více informací, mají na výběr. Problémem zůstává snaha některých výrobců nadále zvyšovat absorpci svých produktů.

Doktor Tierno ženám radí: Nikdy nepoužívejte tampóny, pokud jste již někdy měli Syndrom toxického šoku (STS). Používejte celobavlněné produkty, nepoužívejte vysokoabsorbčné druhy a nenechávejte si tampóny v těle déle než 8 hodin. Vy samy jste zodpovědné za své zdraví, pokud máte obavy s výběrem tamponů, prodiskutujte je s vaším lékařem.

Upravené a přeloženo z http://www.theguardian.com/world/2003/nov/07/gender.uk

Kontakt

Cottons Slovensko, s. r. o.
Staromlynská 2
821 06 Bratislava

Tel.: +421 911 733 443
E-mail: info@cottons.sk

© 2015 Cottons Slovensko, s. r. o.